Academic

RANI LAXMI BAI MEMORIAL SCHOOL, SARVODAYA NAGAR ACADEMIC INTER BRANCH WINNERS 2015-16 IX - XII

S.N. COMPETITION NAME FATHER'S NAME CLASS POSITION
1. DRAWING/ POSTER USHA PAL GYANENDRA KUMAR PAL IX - X I
2. PRIYANKA KUMARI ANIL KUMAR
3 HINDI ESSAY POOJA SHAH BAIJ NATH SHAH XI - XII I
4 HINDI EXTEMPORE ARPITA V.M. NIGAM XI - XII I
5. PRATIBHA VERMA SUDHIR BHARTI
6. HINDI ESSAY MANSI GUPTA JAGDISH PRASAD GUPTA IX - X II
7. COMPUTER QUIZ USMAN AHMAD ATIQURRAHMAN IX - X II
8. SHASHWAT MAURYA RAM SAGAR MAURYA
9. DIVYANSH SRIVASTAVA ATUL SRIVASTAVA
10. ENGLISH VOCABULARY ORAL AASTHA RAUTELA GHANSHYAM SINGH RAUTELA XI - XII II
11. SHEELU GAUTAM RAKESH KUMAR GAUTAM
12. SHAYBA FATIMA NADEEM AHMAD
13. HINDI ESSAY PRAGATI UPADHYAY SURESH KUMAR UPADHYAY IX - X III
14. DRAWING/ POSTER AYUSHI YADAV ARUN KUMAR YADAV IX - X III
15. HINDI DEBATE MANSI BARSHILIYA PURAN CHANDRA IX - X III
16. ABHISHEK YADAV GHANSHYAM YADAV
17. DRAWING/ POSTER SAVITA KHARWAR RISHIKESH KHARWAR XI C1 III
18. G.K. QUIZ MANAS SINGH VINOD SINGH IX - XII III
19. SHISHIR KUMAR GAUTAM SURESH RAM
20. AMIT SHARMA CHANDRA SHEKHAR SHARMA
21. ENGLISH ESSAY ARTI KATHAYAT RAMESH CHANDRA SINGH XI - XII III
22. HINDI ESSAY AMAN CHAUDHARY RAM NAYAK CHAUDHARY IX - X IV
23. ENGLISH VOCABULARY WRITTEN OISHANI GHOSH ASIT KUMAR GHOSH IX - X IV
24. NUPUR DAS PRAVEEN KUMAR DAS
25. ISHITA SINHA KAUSHAL KRISHNA SINHA
26. DRAWING/ POSTER VISHAL KUMAR GOND NAND LAL PRASAD GOND XI - XII IV
27. COMPUTER QUIZ HARSHITA MISHRA VED PRAKASH MISHRA XI - XII IV
28. SUPRIYA JAISWAL MANOJ JAISWAL
29. SAUMYA SINGH AMAR SINGH SISODIYA
30. ATUL KUMAR SINGH RAJESH KUMAR SINGH
31. COMMERCE QUIZ ASTITVA SRIVASTAVA ASHWANI KUMAR SRIVASTAVA XI - XII IV
32. MANISH VERMA VINOD KUMAR VERMA
33. VISHAL KUMAR SINGH LALLAN SINGH
34. ENGLISH ESSAY NAGMA RANA ZAHID ALI XI - XII IV
35. ENGLISH ESSAY SONAM MAURYA ANIL KUMAR MAURYA XI - XII IV

RANI LAXMI BAI MEMORIAL SCHOOL, SARVODAYA NAGAR ACADEMIC INTERBRANCH WINNERS 2015-16 LKG - VIII

S.N. COMPETITION GROUP NAME FATHER'S NAME CLASS POSITION
1. DRAWING LKG - UKG AAYUSHI JAI SHANKAR UKG B I
2. HINDI QUIZ ABHINAV SINGH BHUPENDRA SINGH UKG A I
3. ENGLISH QUIZ MOHD AZEEM KHAN IRSHAD KHAN UKG A I
4. E.V.S., MATHS, G.K. QUIZ DIVYANSH TIWARI DHIRENDRA KUMAR TIWARI U.K.G. B I
5 MANAS SINGH RAWAT SHYAM SINGH RAWAT U.K.G. B
6. G.K. QUIZ III TO V HARI OM SINGH VINOD SINGH IV A I
7. GAURAM MAURYA MANOJ KUMAR MAURYA IV B
8. YASH MAURYA KAILASH CHANDRA MAURYA V A
9. MATHS QUIZ VI - VIII ADITYA SINGH SUNIL KUMAR SINGH VIII A I
10. ADITYA KUMAR SINGH PANKAJ KUMAR SINGH VIII A
11. SHIVAM KHARWAR RISHIKESH KHARWAR VIII A

1. DRAWING LKG - UKG KUNAL YADAV PRAMOD YADAV UKG B II
2. HINDI QUIZ NISHTHA MISHRA SACHCHIDANAND MISHRA UKG A II
3. AAKRITI SRIVASTAVA RAGHVENDRA KUMAR SRIVASTAVA UKG A
4. ENGLISH QUIZ PAWNI SRIVASTAVA PRASHANT SRIVASTAV UKG A II
5. HINDI QUIZ I & II FARHAN AHMAD MUKHTAR AHMAD II B II
6. ANANYA BALENDU. DATT. BHATT II A
7. ADITI SINGH SUDHIR KUMAR SINGH II A
8. DRAWING/ POSTER III TO V ANSHIKA TIWARI SUNEEL KUMAR TIWARI V B II
9. SOCIAL SCIENCE / SCIENCE QUIZ KARTIKAY SINGH MANOJ SINGH V A II
10. ANANT RAI GAGAN KUMAR RAI V A
11. SOUMYA SINGH RATHOUR AKHILESH SINGH RATHOUR V B
12. COMPUTER QUIZ VI TO VIII ARPIT MISHRA VED PRAKASH MISHRA VIII C II
13. PIYUSH JOSHI BHUWAN CHANDRA JOSHI VIII B
14. MOHD SAHIL MUKHTAR AHMAD VIII B
15. HINDI DEBATE ISHA BARSHILIYA PURAN CHANDRA BHATT VIII B II
16. AKANSHA DWIVEDI JAMWANT DWIVEDI VI B
17. ENGLISH DEBATE DIVYANSHI DWIVEDI RAHUL DWIVEDI VI B II
18. MANISHA TIWARI MOHAN CHANDRA TIWARI VIII C

1. ENGLISH QUIZ LKG - UKG ANSH KUMAR SINGH DEVESH SHARAN SINGH UKG B III
2. E.V.S., MATHS, G.K. QUIZ ANSH GUPTA PANKAJ GUPTA U.K.G. B III
3. EVS, MATHS, G.K. QUIZ I & II AASTHA MISHRA SACHCHIDANAND MISHRA II B III
4. SAKSHAM KANAUJIYA SURENDRA KUMAR II B
5. MAYANK SHUKLA AVNISH SHUKLA II A
6. ENGLISH QUIZ III TO V JAGRITI SAINI UMA KANT PUSHPKAR IV B III
7. SYED MOHD. ADIL ALI SYED ABID ALI V A
8. RASHI VERMA AJAY VERMA V B
9. HINDI VOCABULARY WRITTEN VI TO VIII UTKARSH DWIVEDI DILEEP KUMAR DWIVEDI VII B III
10. AMRENDRA SINGH VIJAY SINGH VIII C
11. DIVYA RIKHARI DAYA KRISHAN RIKHARI VIII C

1. DRAWING I & II SUSHMITA SINGH UMESH KUMAR SINGH II A IV
2. ENGLISH QUIZ VIBHO PANDEY ASHOK KUMAR PANDEY II A IV
3. VISHESH KUMAR PRAKASH KUMAR II A
4. NITISH GAUTAM RAJENDRA GAUTAM II A
5. MATHS QUIZ III TO V ANANT VERMA KASHI RAM VERMA V A IV
6. PRIYANSHU YADAV MOHAN YADAV V A
7. ABHAY VERMA MEVA RAM VERMA V A
8. HINDI QUIZ UMRA KHATOON SEYED ZUBAIR AHMAD V A IV
9. HARSHITA RAWAT RANJEET SINGH V A
10. SHUBHI MISHRA SHAILENDRA MISHRA V A
11. COMPUTER QUIZ YOGITA BISHT RAJENDRA SINGH BISHT V B IV
12. ANIKET MISHRA CHANDRA KANT MISHRA V B
13. ANUSHKA PATHAK ANOOP PATHAK IV A
14. HINDI ESSAY VI TO VIII PRITIKA SHUKLA AKHILESH SHUKLA VIII A IV
15. DRAWING/ POSTER SHOBHA VERMA BHAGWATI PRASAD VI A IV
16. ARUSHI RAI GAGAN KUMAR RAI VI B
17. ANSHIKA SINGH ANIL KUMAR SINGH VIII B
18. G.K. QUIZ YASH RAUTELA GHANSHYAM SINGH RAUTELA VIII C IV
19. RAVI RANJAN SINGH LAWJI SINGH VIII C
20. ANSHIT PRATAP SINGH AKHILESH KUMAR SINGH VII B

RANI LAXMI BAI MEM. SR. SEC. SCHOOL, SARVODAYA NAGAR, LKO. INTER BRANCH COMPETITION SESSION 2014-2015 LIST OF WINNERS(JUNIOR SECTION)

CLASS / GROUP NAME OF THE COMPETITION NAME OF THE STUDENT FATHER'S NAME RANK
NUR - KG DRAWING 1. ANSHIKA PAL MR BABLU PAL I
  HINDI WRITING 1. VAISHNAVI SHARMA MR GURU PRASAD SHARMA CONSOLATION
    2. GUNJITA DWIVEDI MR RAHUL DWIVEDI CONSOLATION
I - II DRAWING 1. SUSHMITA SINGH MR UMESH KUMAR SINGH I
    1. SHUBHI DWIVEDI MR ASHU KAMAL DWIVEDI II
    1. ANSHIKA YADAV MR INDRAJEET YADAV III
  HINDI QUIZ 1. RUDRA PRATAP SINGH CHOUHAN MR SUNIL KUMAR SINGH CHOUHAN II
    2. ARYAN SINGH MR AMIT KUMAR SINGH II
    3. NAMRATA SINGH MR SIDDHARTH II
  ENGLISH QUIZ 1. PRIYANSHI YADAV MR INDRAJEET YADAV II
    2. SANSKRITI MR DADAN PRASAD II
    3. ADEEBA YUSUF MOHD YUSUF MALIK II
III - V COMPUTER QUIZ 1. VINEET SINGH MR VIJAY SINGH I
    2. ANIKET MISHRA MR CHANDRA KANT MISHRA I
    3. PRAKHAR UPADHYAY MR SURESH KUMAR UPADHYAY I
  DRAWING 1. ARUSHI RAI MR GAGAN KUMAR RAI I
    1. SHOBHA VERMA MR BHAGWATI PRASAD III
  HINDI QUIZ 1. LUCKY VERMA MR KAUSHAL KISHOR II
    2. AKANSHA DWIVEDI MR JAMWANT DWIVEDI II
    3. HARSHITA RAWAT MR RANJEET SINGH II
  ENGLISH QUIZ 1. SOUMYA SINGH MR PRAVEEN KUMAR SINGH II
    2. DIVYANSHI DWIVEDI MR RAHUL DWIVEDI II
    3. POORVA CHATURVEDI MR AOVNISH KUMAR CHATURVEDI II
  EVS QUIZ 1. RICHA DWIVEDI MR KANHAYA LAL DWIVEDI CONSOLATION
    2. SOUMYA SINGH RATHOUR MR AKHILESH SINGH RATHOUR CONSOLATION
    3. RAJ MANI SINGH MR LAL BAHADUR SINGH CONSOLATION
VI - VIII ENGLISH DEBATE 1. PRAGYA UPADHYAY MR SURESH KUMAR UPADHYAY I
    2. AIYSHA FARIDI MR ANWAAR AHMAD FARIDI I
  DRAWING 1. AYUSHI YADAV MR ARUN KUMAR YADAV II
    1. ANSHIKA SINGH MR ANIL KUMAR SINGH CONSOLATION
  MATHS QUIZ 1. SIDDHARTH SINGH MR VED PRAKASH SINGH III
    2. AKHILENDRA KUMAR SINGH MR CHANDRA PRAKASH SINGH III
    3. HARSH YADAV MR MANOJ KUMAR YADAV III
  HINDI QUIZ 1. UTKARSH DWIVEDI MR DILEEP KUMAR DWIVEDI CONSOLATION
    2. ABHIJEET SINGH MR TEJ PRATAP SINGH CONSOLATION
    3. KARNVEER SINGH MR RANVEER SINGH CONSOLATION
  HINDI ESSAY 1. AAKASH CHAUDHARY MR RAM NAYAK CHAUDHARY CONSOLATION

RANI LAXMI BAI MEM. SR. SEC. SCHOOL, SARVODAYA NAGAR, LKO. INTER BRANCH COMPETITION SESSION 2014-2015 LIST OF WINNERS(IX-X)

CLASS / GROUP NAME OF THE COMPETITION NAME OF THE STUDENT FATHER'S NAME RANK
IX-X HINDI ESSAY 1. AASTHA RAUTELA MR GHANSHYAM SINGH RAUTELA I
    2. SONAM MAURYA MR ANIL KUMAR MAURYA I
  COMPUTER QUIZ 1. AMAN VERMA MR SAHAJ RAM VERMA I
    2. BHASKAR PANT MR MAHESH DUTT PANT I
    3. RISHI MISHRA MR DINESH KUMAR MISHRA I
  HINDI DEBATE 1. SONAM MAURYA MR ANIL KUMAR MAURYA II
    2. AASTHA RAUTELA MR GHANSHYAM SINGH RAUTELA II
SOCIAL SCIENCE QUIZ 1. SHEELU GAUTAM MR RAKESH KUMAR GAUTAM II
    2. PRATIBHA VERMA MR SUDHIR BHARTI II
    3. MAYANK KUMAR RAI MR MANOJ KUMAR RAI II
  DRAWING 1. SAVITA KHARWAR MR RISHIKESH KHARWAR II
  ENGLISH DEBATE 1. MANSI BARSHILIYA MR PURAN CHANDRA III
    2. SHREYA SINGH MR SANJAY SINGH III
    1. AVANTIKA SINGH MR PAWAN KUMAR SINGH III
  HINDI VOCABULARY 1. MANSI VERMA MR MANOJ KUMAR VERMA III
    2. JAYA SINGH MR MADAN PAL SINGH III
    3. POOJA SHAH MR BAIJ NATH SHAH III
    1. SAUMYA KUSHWAHA MR DHARMENDRA KUMAR MAURYA CONSOLATION
  ENGLISH VOCABULARY 1. OISHANI GHOSH MR ASIT KUMAR GHOSH CONSOLATION
    2. NUPUR DAS MR PRAVEEN KUMAR DAS CONSOLATION
    3. PRAGATI UPADHYAY MR SURESH KUMAR UPADHYAY CONSOLATION
    1. PRAGATI UPADHYAY MR SURESH KUMAR UPADHYAY CONSOLATION

LIST OF WINNERS(XI-XII)

CLASS / GROUP NAME OF THE COMPETITION NAME OF THE STUDENT FATHER'S NAME RANK
XI-XII ENGLISH ESSAY 1. NAGMA RANA MR ZAHID ALI I
  ENGLISH ESSAY 1. ANTRA GHOSH MR ASIT KUMAR GHOSH II
  COMMERCE QUIZ 1. MOHSIN ASHRAF KHAN MR MOIN ASHRAF KHAN II
    2. MOHAMMED SHOAIB SIDDIQUI MR IQBAL HASAN SIDDIQUI II
    3. JEEWAN CHANDRA JOSHI MR BHAGWATI PRASAD JOSHI II
  DRAWING 1. NIDHI MR SURENDRA KUMAR KANNAUJIA II
  HINDI ESSAY 1. SHRUTI SINGH MR NAVEEN PRAKASH SINGH III
  DRAWING 1. VISHAL KUMAR GOND MR NAND LAL PRASAD GOND III
  ENGLISH ESSAY 1. SHIVANGI GUPTA MR TARUN GUPTA CONSOLATION
  ENGLISH EXTEMPORE 1. BHAKTI SINGH MR ATUL KUMAR SINGH CONSOLATION
    2. ARPAN SRIVASTAVA MR VISHNU SRIVASTAVA CONSOLATION
  SCIENCE QUIZ 1. SHWETA GUPTA MR RAM LOCHAN GUPTA CONSOLATION
    2. SHALINI YADAV MR JAI SINGH YADAV CONSOLATION
    3. APARNA MISHRA MR SUSHIL KUMAR MISHRA CONSOLATION
  COMPUTER QUIZ 1. SAUMYA SINGH MR AMAR SINGH SISODIYA CONSOLATION
    2. PRATIKSHA SHUKLA MR RAMESH CHANDRA SHUKLA CONSOLATION
    3. RAJAT VERMA MR RATNESH VERMA CONSOLATION
    4. ROHIT VERMA MR SHIV KUMAR VERMA CONSOLATION
  G.K QUIZ 1. SHIVAM SRIVASTAVA MR RAJIV KUMAR SRIVASTAVA CONSOLATION
    2. ARPAN SRIVASTAVA MR VISHNU SRIVASTAVA CONSOLATION
    3. MANAS SINGH MR VINOD SINGH CONSOLATION

RANI LAXMI BAI MEM. SR. SEC. SCHOOL, SARVODAYA NAGAR, LKO. INTER BRANCH COMPETITION SESSION 2013-2014 LIST OF WINNERS(JUNIOR SECTION)

CLASS / GROUP NAME OF THE COMPETITION NAME OF THE STUDENT FATHER'S NAME RANK
III - V HINDI ESSAY 1. LUCKY VERMA MR KAUSHAL KISHOR I
    2. SHIVA SINGH MR AJAY SINGH I
    3. HARSHITA RAWAT MR RANJEET SINGH I
VI - VIII COMPUTER QUIZ 1. HARSH SINGH CHAUHAN MR SHIVA PAL SINGH II
    2. SURAJ CHAUBEY MR SANJAY CHAUBEY II
    3. NIKHIL PANDEY MR ANIL KUMAR MAURYA II
NUR - KG E.V.S. QUIZ 1. VIBHO PANDEY MR ASHOK KUMAR PANDEY II
    2. NITISH GAUTAM MR RAJENDRA GAUTAM II
    3. YASHI PRABHAKAR MR RAKESH KUMAR AWASTHI II
  HINDI WRITING 1. ANSHIKA YADAV MR INDRAJEET YADAV III
I - II DRAWING 1. SNEHA MR VIRENDRA KUMAR MISHRA III
  HINDI QUIZ 1. LAKSHYA RIKHARI MR DAYAL KRISHAN RIKHARI III
    2. PRIYANSHI SINGH MR SANJAY SINGH III
    3. KRISHNA SHARMA MR MUKESH SHARMA III
  ENGLISH QUIZ 1. HIMESH KUMAR MR PURAN RAM III
    2. JAGRITI SAINI MR UMAKANT PUSHPKAR III
    3. ANUSHKA PATHAK MR ANOOP PATHAK III
III - V DRAWING 1. SHOBHA VERMA MR BHAGWATI PRASAD III
  ENGLISH QUIZ 1. MANYA PANDEY MR AJAY KUMAR PANDEY III
    2. AMAN VERMA MR AJAY VERMA III
    3. PALAK GUPTA MR MAHESH KUMAR GUPTA III
VI - VIII G.K QUIZ 1. MANAS SINGH MR VINOD SINGH III
    2. SIDDHARTH SINGH MR AJEET PRATAP SINGH III
    3. SIDDHARTH SINGH MR VED PRAKASH SINGH III
  DRAWING 1. PRIYANKA PANDEY MR VINOD KUMAR PANDEY III
  ENGLISH ESSAY 1. APARNA SINGH MR SANTOSH KUMAR SINGH III
  HINDI ESSAY 1. AMAN CHAUDHARY MR RAM NAYAK CHAUDHARY III
  MATHS QUIZ 1. DIVYANSHU SINGH MR OM PRAKASH IV
    2. PRAGATI UPADHYAY MR SURESH KUMAR UPADHYAY IV
    3. PIYUSH KUMAR MR MANOJ KUMAR PRASAD IV
NUR - KG HINDI WRITING 1. SWARIT RAJ MR SUNIL KUMAR CONSOLATION
  ENGLISH WRITING 1. RITIKA SINGH MR SHIV KUMAR SINGH CONSOLATION
III - V DRAWING 1. SUMIT MISHRA MR SANJAY KUMAR MISHRA CONSOLATION
VI - VIII DRAWING 1. AYUSHI YADAV MR ARUN KUMAR YADAV CONSOLATION

RANI LAXMI BAI MEM. SR. SEC. SCHOOL, SARVODAYA NAGAR, LKO. INTER BRANCH COMPETITION SESSION 2013-2014 LIST OF WINNERS(SENIOR SECTION)

CLASS / GROUP NAME OF THE COMPETITION NAME OF THE STUDENT FATHER'S NAME RANK
IX-X ENGLISH DEBATE 1. SUPRIYA JAISWAL MR MANOJ JAISWAL II
  SCIENCE QUIZ 1. ATUL KUMAR SINGH MR RAJESH KUMAR SINGH II
    2. SHIVAM MISHRA MR RAKESH  
    3. AMMAR ALAM MOHD ALAM  
  ENGLISH ESSAY 1. NAGMA RANA LATE MR ZAHID ALI II
XI - XII COMPUTER QUIZ 1. ADITYA SINGH MR MAHENDRA PRATAP SINGH II
    2. PRIYA SINGH MR SHYAM SUNDER  
    3. JYOTI SINHA MR DEEPAK SINHA  
  ENGLISH EXTEMPORE 1. BHAKTI SINGH MR ATUL KUMAR SINGH III
  ENGLISH VOCABULARY 1. SHALINI YADAV MR JAI SINGH YADAV III
    2. SHWETA GUPTA MR RAM LOCHAN GUPTA  
    3. MAMTA SINGH MR NAYAN SINGH BHANDARI  
IX - XII G.K QUIZ 1. ARPAN SRIVASTAVA MR VISHNU SRIVASTAVA III
    2. SHIVAM SRIVASTAVA MR RAJIV KUMAR SRIVASTAVA  
    3. AMIT SHARMA MR CHANDRA SHEKHAR SHARMA  
IX - X COMPUTER QUIZ 1. NITIN KUMAR SINGH MR SANJAY KUMAR SINGH IV
    2. AMBIKESH MR VINOD KUMAR  
    3. PRATYUSH VATSAL SHUKLA MR SANJAY KUMAR SHUKLA  
XI - XII HINDI ESSAY 1. MANSWITA BHOOP MR AMERESH KUMAR CONSOLATION
  HINDI EXTEMPORE 1. DEEPTI SHARMA MR UDAI BHAN SHARMA CONSOLATION
    2. MANSWITA BHOOP MR AMERESH KUMAR  
  ENGLISH ESSAY 1. ANSHU VERMA MR VINOD KUMAR VERMA CONSOLATION
IX - XII DRAWING 1. KASHISH MR SUNIL KUMAR KASHYAP CONSOLATION